Akcesoria Rowerowe

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na rowerze?

Każdy rowerzysta doskonale wie, jak bardzo niebezpieczne jest codzienne poruszanie się rowerem po mieście. Ryzyko podczas jazdy nie jest związane tylko niebezpieczeństwem w postaci zderzeń lub wypadków, lecz także z ich konsekwencjami, które mogą być nawet bardzo tragiczne. Jak zatem zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na rowerze, aby zminimalizować ryzyka wypadku lub jego skutków?

Jak być widoczny?

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty na drodze, jest jego widoczność. Nie chodzi tu tylko jednak o widoczność w trakcie nocy lub o zmroku, lecz także w ciągu dnia, ponieważ wielu zamyślonych pieszych lub kierowców może zwyczajnie nie zauważyć jadącego rowerzysty. Aby tego uniknąć, poleca się stosowania specjalnego oświetlenia, zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru. Dodatkowo poleca się posiadanie sygnału dźwiękowego, który będzie ostrzegał pieszych przed zbliżaniem się roweru.

Jak się zabezpieczyć?

Pomimo jednak stosowania najbardziej przemyślanych środków poprawiających widoczność rowerzysty, w dalszym ciągu często nie da się zwyczajnie uniknąć pewnym wydarzeń. Z tego też powodu koniecznie trzeba posiadać odpowiednie zabezpieczenie, które pozwoli zminimalizować skutki ewentualnej koalicji z pieszym lub autem. Obowiązkowe w tym celu są kaski rowerowe, które zabezpieczą najbardziej wrażliwą część ciała, czyli głowę. I choć kask rowerowy nie jest prawnie obowiązkowym wyposażeniem, to jednak jego posiadania jest zwyczajnie rozsądne. W niczym on nie przeszkadza podczas jazdy, a jego posiadanie może nawet uratować życie.