Akcesoria Rowerowe

Manetki rowerowe a zmiana biegów

W budowie każdego roweru najważniejszą funkcję pełni układ napędowy. Jednym z jego istotnych elementów są manetki. Jaka jest ich rola w rowerze? Jakie wybrać, aby służyły niezawodnie przez długi czas?

Czym charakteryzują się manetki rowerowe?

Manetki to jedne z najważniejszych elementów w układzie napędowym każdego roweru. Sterują one przekładnią oraz przerzutkami. Dzięki temu możliwa jest zmiana biegów w rowerze.

Manetka zazwyczaj jest montowana na kierownicy, a jej istotnym zadaniem jest sterowanie linką, która jest przymocowana do przekładni lub przerzutek. Zazwyczaj element ten jest popuszczany lub wyciągany. Jego działanie w ogromnym stopniu wpływa na zachowanie się przerzutek oraz łańcucha, który to przemieszcza pomiędzy poszczególnymi zębatkami. Mechanizm ten jest w rowerze odpowiedzialny za prawidłową oraz wygodą zmianę biegów.

Jakie wybrać manetki do roweru?

Obecnie wybór manetek do roweru jest ogromny. Podczas zakupu warto zawsze szczególną uwagę zwrócić na to, aby pasowały do posiadanego roweru.

Szczególną uwagę należy zawsze zwrócić na ilość przełożeń, znajdujących się zarówno z przodu, jak i z tyłu. Obecnie w sklepach z akcesoriami do rowerów dostępne są między innymi manetki o rozmiarach:3×6, 3×7 oraz 3×8.

Najtańsze monetki zazwyczaj są wykonywane z cienkich tworzyw i w związku z tym szybko się psują. Aby posłużyły one niezawodnie przez długi czas, warto zawsze wybrać takie, które będą wzmacniane stalą. Manetki takie są bowiem bardzo odporne na uderzenia oraz na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Wiele modeli manetek w przeróżnym przedziale cenowym znajdują się między innymi na stronie GoRide.pl.