Rowery górskie

Czym są i czym charakteryzują się rowery XC

Rowery XC to jeden z typów rowerów górskich. Tworzone są z myślą o uprawianiu dyscypliny kolarstwa górskiego o tej samej nazwie – XC (skrót od Cross Country).

Jak zbudowane są rowery XC?

Tego typu rowery budowane są w celu brania udziału w wyścigach po trasach o zróżnicowanym terenie. Z tego względu ich konstrukcja przemyślana jest pod kątem jak najlepszych osiągów podczas wyścigu, w czasie którego zawodnicy pokonywać muszą strome podjazdy, zjazdy, oraz różne przeszkody. W związku z tym rowery XC charakteryzują się agresywną geometrią zapewniającą pochyloną i sportową pozycję kolarza ułatwiającą podjeżdżanie pod górę. Są także najlżejszym typem rowerów górskich, gdzie w topowych modelach wykorzystuje się włókna węglowe do budowy ram, oraz kół, a także innych elementów. Obecnie rowery XC występują zarówno jako hardtaile, oraz full suspension ze stosunkowo niewielkim skokiem zawieszenia (w porównaniu do rowerów zjazdowych). Wykorzystują koła w rozmiarze 29 cali wyposażone podobnie jak pozostałe rowery górskie w terenowe opony. W rowerach XC stosuje się także inne obecnie typowe rozwiązania z innych rowerów górskich, jak szerokie proste kierownice, regulowane sztyce, napędy z jednym blatem z przodu, czy opony bezdętkowe.

Zastosowanie

Najbardziej zaawansowane modele rowerów MTB XC stosowane są w zawodowych wyścigach przez profesjonalnych kolarzy. Ich charakter przekazywany jest jednak także do modeli dostępnych dla amatorskich rowerzystów, przez których mogą być używane podczas amatorskich zawodów, lub do jazdy po dowolnych szlakach, czy drogach.