Rowery

Czym są rowery crossowe

Z biegiem lat powstało wiele typów rowerów o różnorodnych cechach i przeznaczeniu. Często odróżnianie poszczególnych typów nie jest tak oczywiste dla osób nieobeznanych w temacie. Do jednych z trudniejszych do dokładnego określenia, ze względu na łączenie cech innych rowerów, należą rowery crossowe. Czym one są i jakie jest ich przeznaczenie?

Budowa rowerów crossowych

Ten typ rowerów łączy w sobie cechy rekreacyjnych rowerów górskich z cechami rowerów trekkingowych. Z uwagi na wygląd ramy, przedni amortyzator (o mniejszym skoku niż w MTB), prostą kierownicę i często żywszą kolorystykę na pierwszy rzut oka mogą one przypominać rowery górskie. Do rowerów trekkingowych zbliżają ich jednak zastosowane koła, często w rozmiarze 28 cali z oponami z nie tak agresywnym bieżnikiem jak w MTB. Pozycja za kierownicą jest także bardziej wyprostowana, co jest cechą bliższą rowerom trekkingowym. Stosuje się w nich także napędy i hamulce złożone z komponentów znanych z rekreacyjnych grup górskich.

Zastosowanie

rowery crossowe

Z założenia rowery crossowe są dosyć uniwersalne przez brak specjalizacji w żadnym z typowych kolarskich kierunków. Ich przeznaczenie jest rekreacyjne, a nie typowo sportowe. Z uwagi na możliwość założenia opon z bieżnikiem i amortyzację pozwalają na jazdę w lekkim terenie. Jednocześnie mniej agresywne opony nie ograniczają tych rowerów tak bardzo podczas jazdy po asfalcie, jak w typowym rowerze górskim. Dodatkowo możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów, jak bagażniki, pozwala na dostosowanie ich do dłuższych wycieczek. Rowery crossowe są zatem dość uniwersalne, a ich zastosowanie zależy od indywidualnej personalizacji i potrzeb użytkownika.