Odzież rowerowa

Najważniejsze wyróżniki spodni rowerowych

Jaki jest najważniejszy element ubioru rowerzysty? Zdania na ten temat są podzielone, lecz nie da się ukryć, że największym uznaniem wśród zawodowych kolarzy zawsze cieszyły się spodnie na rower. Warto więc wiedzieć, na co powinno się zwracać uwagę podczas ich wybierania, aby mieć naprawdę świetny i dobrze zakupiony model.

Rodzaje spodni rowerowych

Od czego więc należy rozpocząć, gdy chce się wybrać dobre spodnie do jazdy rowerem? Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby przyjrzeć się uważniej kwestii ich przylegania do ciała. Lepsze będą modele luźne czy też może lepiej zakupić wersję przylegającą do ciała?

W tym zakresie wiedzieć trzeba to, że każde rozwiązanie ma wady oraz zalety. Przede wszystkim zauważyć trzeba, że luźne spodenki na rower będą praktyczne, ponieważ w ich kieszeniach można coś zawsze schować. Będą jednak stawiały opór podczas jazdy, przez co jazda może być trudniejsza. Dodatkowo mogą powodować podwiewanie wrażliwych części ciała, przez co nabawić się można przeziębienia.
Z drugiej strony obcisłe spodenki do jazdy rowerem będą mało praktyczne, ponieważ nie mają żadnych kieszeni, lecz z drugiej strony rewelacyjnie przylegają do ciała, zwiększając komfort jazdy.

Wkładka do spodni rowerowych

Zupełnie osobną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć podczas wybierania spodni do jazdy na rowerze, jest kwestia tego, czy mają one być wyposażone we wkładkę amortyzującą, czy też lepiej mieć spodenki bez niej.

spodnie na rower

Wkładka tego typu pełni funkcję amortyzacji oraz zabezpieczania pośladków przed podrażnieniem. Te często się pojawiają, jeśli spędza się na rowerze długie godziny. Dlatego też, jeśli jeździ się naprawdę długo, taki dodatek do spodenek jest właściwie obowiązkowy, ponieważ łatwo można nabawić się nieprzyjemnej kontuzji. Jeśli jednak jeździ się niewiele i głównie rekreacyjnie, lepiej takiego dodatku nie kupować.