Akcesoria Rowerowe

Jak wybrać buty rowerowe?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że kolarstwo ma niewiele wspólnego z obuwiem. Ale wcale tak nie jest.

Właściwy but kolarski nie tylko zapewnia rowerzyście większy komfort, ale także zwiększa efektywność jazdy o około 30%, chroni stopy przed urazami i co najważniejsze zapewnia, że rowerzysta może pedałować w prawidłowym kole. Pedałowanie okrężne to technika, w której obciążenie pedałów jest takie samo przez cały cykl pedałowania, zarówno gdy pedał jest wciśnięty, jak i gdy jest podniesiony.

Podstawowe wymagania dla butów kolarskich

Buty rowerowe będą także odpowiednie z niemal każdego sportu – koszykówka, tenis, bieganie, biegi przełajowe – nadają się do jazdy po mieście lub parku. Główni producenci: Fila, Skechers, Nike, Salomon, Columbia, Merrell.

Należy zwrócić uwagę na konstrukcję buta (sposób zapinania, rodzaj wkładki, zabezpieczenia itp.) oraz skład użytego materiału (podeszwa, cholewka i wkładka).

Podstawowe wymagania dla butów kolarskich

Poważna jazda na rowerze wymaga specjalnych butów, które spełniają określone wymagania.

  • Dobre współdziałanie pedałów.
  • Dobre wsparcie stopy dzięki sztywnej podeszwie.
  • Specjalna klamra do połączenia z pedałem.
  • System wentylacji pozwalający stopom oddychać.

Buty kolarskie nie powinny uciskać stopy, ponieważ może to prowadzić do drętwienia kończyn na długich dystansach.

Buty rowerowe

Popularni producenci

Krajowi konsumenci szczególnie poszukują butów rowerowych renomowanego producenta Shimano. Modele oferowane przez tę firmę są odpowiednie do różnych stylów jazdy. Klasyczne buty Shimano to uniwersalne obuwie kolarskie ze standardowym systemem sznurowania, ścisłym dopasowaniem po bokach, sztywną podeszwą wzmocnioną włóknem szklanym oraz cholewką wykonaną ze skóry syntetycznej i delikatnej siateczki. Gumowa podeszwa zewnętrzna zapewni lepsze wrażenia podczas pedałowania.