Akcesoria Rowerowe

Jak wybrać oświetlenie rowerowe?

Podczas kupowania roweru należy zwracać uwagę na olbrzymią ilość jego cech. Po pierwsze wiedzieć trzeba, jaki ma to być rodzaj roweru, jaka ma być wielkość jego ramy czy też, jakie ma on mieć wyposażenie i osprzęt. Jak się jednak okazuje, zaskakująco duża grupa rowerzystów zupełnie zapomina o tym, że warto do roweru dokupić także odpowiednie światła. Jak wybrać oświetlenie rowerowe, aby spisywało się ono możliwie najlepiej?

Dlaczego warto mieć oświetlenie rowerowe?

Z jakiego jednak powodu powinno się mieć na rowerze odpowiednie oświetlenie? W końcu rower to nie samochód, który musi oświetlać sobie drogę, aby jazda była możliwa. Co więc sprawia, że każdy rower musi mieć przynajmniej dwa światełka?

Jak się okazuje, jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Jadąc na rowerze, nawet w nocy, rowerzysta widzi przed sobą większość drogi. Co innego jednak inni uczestnicy ruchu, którzy bardzo często zupełnie nie są w stanie dostrzec obecności rowerzysty. Jeśli jednak będzie on miał na rowerze założone dwa światełka, czyli jedno z przodu a drugie z tyłu, widoczność roweru znacznie wzrośnie, a tym samym poprawi się bezpieczeństwo rowerzysty.

Jaki rodzaj oświetlenia rowerowego wybrać?

Bardzo często rowerzyści zastanawiają się nad tym, jaki rodzaj oświetlenia powinno się wybrać. Pada wtedy pytanie, czy lepsze będą klasyczne lampki oparte na żarówce, czy też może nowoczesne rozwiązanie, czyli diody led. Co jest lepszego?

Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach lampki na żarówkach są już dość archaiczne i tak naprawdę mało wydajne i wygodne. Lampka, w której świecić będzie dioda led nie tylko będzie mocniejsza, a więc ilość światła będzie większa, lecz co najważniejsze, będzie ona również o wiele trwalsza i mniej prądożerna. Oznacza to, że dzięki technologii led znacznie malej ryzyko, że w czasie jazdy lampka się przepali i straci się oświetlenie.

Przykłady oświetlenia do roweru odnajdziesz tutaj: https://sprint-rowery.pl/oswietlenie-rowerowe

Jakie powinny być parametry oświetlenia rowerowego?

Jak więc widać, zasadność posiadania lampki led jest właściwe bezdyskusyjna. Warto się jednak teraz zastanowić nad tym, jak się takie oświetlenie powinno wybierać. Na co więc należy zwracać największą uwagę i jakim parametrom należy się bliżej przyjrzeć?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że każdy zestaw oświetlenia rowerowego musi się składać minimum z dwóch lampek. Mowa tu jest o lampce przedniej, która najlepiej, jeśli będzie świeciła na biało, a także lampce tylnej, która powinna mieć kolor czerwony, lecz co bardzo ważne, powinna posiadać tryb pulsowania.

Jak natomiast wygląda kwestia parametrów technicznych takich lampek? Przede wszystkim warto się tu przyjrzeć temu, jak będą one mocne. Chodzi tu oczywiście o to, aby światło dawane przez takie lampki było dobrze widoczne.

Oprócz tego bardzo ważne jest także to, jaki będzie kąt święcenia danych lampek. Poleca się model o większym kącie, ponieważ dzięki temu znacznie poprawi się komfort jazdy rowerzysty, który będzie miał bardziej rozświetloną przed sobą drogę.

Na koniec warto się jeszcze przyjrzeć temu, jak takie lampki będą zasilane. Rozwiązania są tak naprawdę trzy, ponieważ można się spotkać z modelem na baterie, z dołączanym dynamem, a także na akumulator. Zdecydowanie najlepiej w tym wypadku wybrać wersję na baterie, które można szybko i łatwo zmienić na nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.