Czesci rowerowe

Jakie manetki i przerzutki rowerowe dostępne są w sprzedaży?

Przerzutki rowerowe to produkty, które umożliwiają wygodną jazdę na rowerze w zmiennych warunkach terenu. Są one montowane w wielu modelach rowerów, w tym zarówno w rowerach miejskich, jak i w produktach przeznaczonych do jazdy w trudnym górskim terenie.

Jakie rodzaje przerzutek dostępne są w sprzedaży?

W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są przerzutki:
– przednie,
– tylne,
– zewnętrze,
– wewnętrzne.
Poszczególne wyroby różnią się pod względem budowy i ciężaru. Przerzutka rowerowa zewnętrzna cechuje się dość prostą konstrukcją, która w razie potrzeby umożliwia jej samodzielną naprawę. Przerzutki wewnętrzne umożliwiają zmianę przełożeń nawet w czasie postoju, ale są dość ciężkie i w razie awarii wymagają pomocy specjalisty.

Na jakie inne elementy wyposażenia należy zwracać uwagę?

Nieodzownym elementem roweru z przerzutkami są manetki rowerowe. Za ich pomocą można bowiem wygodnie zmieniać położenie łańcucha. Manetki mogą być mocowane na końcach kierownicy. Tego typu produkty są zwykle montowane w rowerach, które służą pokonywaniu określonych dystansów na czas. Manetki dźwigniowe są stosowane stosunkowo rzadko. Są one bowiem mało precyzyjne, a ich obsługa wymaga dość dużej siły.

przerzutki rowerowe

Manetki obrotowe mogą być używane bez konieczności odrywania rąk od kierownicy i są chętnie wykorzystywane przez profesjonalistów. Manetki cynglowe są montowane dość powszechnie w większości typów rowerów, w tym przede wszystkim w rowerach przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie. Wyjątek w tym wypadku stanowią rowery szosowe, które zazwyczaj wyposażane są w tak zwane klamkomanetki. Wybór odpowiednich produktów zależy od typu roweru oraz preferencji danego użytkownika jednośladu. Rodzaj manetek musi być również dostosowany do rodzaju przerzutek, ponieważ te dwa elementy muszą ze sobą dobrze współpracować i zapewniać płynną i bezawaryjną zmianę położenia łańcucha.