Akcesoria Rowerowe

Jak wybrać zaawansowany licznik rowerowy?

Licznik rowerowy jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych dodatków do roweru. Jak się jednak można domyślać, ta ogromna popularność powoduje, że na rynku obecna jest dość spora ilość tanich i zupełnie podstawowych modeli liczników, które dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników nie będą wystarczające dobrym wyborem. Warto się więc dowiedzieć, czym się charakteryzują podstawowe i proste liczniki, a także tego, czym się powinien charakteryzować model nieco bardziej zaawansowany. Jak wybrać licznik rowerowy, aby jego z możliwości usatysfakcjonowany był nawet zaawansowany rowerzysta?

Jak działa prosty licznik rowerowy?

Jeśli chce się zrozumieć to, jak wybrać dobrej jakości, zaawansowany technicznie licznik rowerowy, najpierw trzeba się dowiedzieć tego, w jaki sposób takie urządzenie w ogóle działa w wariancie podstawowym. Jak to więc wygląda w szczegółach?

Najzwyklejszy dostępny na rynku licznik rowerowy składa się z dwóch elementów. Po pierwsze z czujnika, który montowany jest na przednim kole, a także wyświetlacza, który z czujnikiem połączony jest poprzez przewód. Czujnik wykrywa, z jaką prędkością kręci się koło roweru, a także jest w stanie wyliczyć dzięki temu podstawowe parametry jazdy, takie jak aktualna prędkość, czy też przebyta odległość. Oczywiście dodatkowo takie liczniki są w stanie mierzyć średni czas przejazdu, maksymalną i średnią prędkość, czy też oczywiście tak podstawowe sprawy, jak wyświetlać aktualną godzinę.

Jaka metoda transmisji danych?

Powyższe cechy i dostępne możliwości licznika rowerowego są jednak zbyt amatorskie dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Nic więc dziwnego, że na rynku znaleźć można także o wiele poważniejsze urządzenia.

Jeśli chce się kupić dobry licznik rowerowy, jego wybieranie warto rozpocząć od tego, w jaki sposób transmitowane będą dane z czujnika do wyświetlacza. Proste modele posiadają połączenie przewodowe, które jest jednak niewygodne w montażu. Z tego też powodu poleca się wybranie modelu, który będzie w stanie dane transmitować drogą bezprzewodową np. przez bluetooth.

Najważniejsze cechy dobrego licznika rowerowego

Rzecz jasna sama transmisja danych wykorzystująca nowoczesny protokół bluetooth to jeszcze nie wszystko, czym powinien się charakteryzować zaawansowany model licznika. Oprócz tego powinien być wyposażony w kilka ciekawych funkcji. Jakie konkretnie?

Przede wszystkim taki licznik powinien być w pełni wodoodporny, aby nawet podczas silnego deszczu nie groziło mu ryzyko uszkodzenia. Dodatkowo bardzo ważną sprawą jest to, aby licznik był wyposażony w zaawansowany, duży i kolorowy wyświetlacz. Jest to bardzo ważne, ponieważ dodatkową funkcją takiego licznika jest moduł GPS, który daje możliwość uruchomienia nawigacji i wskazania na mapie aktualnej pozycji rowerzysty.

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem jest możliwość podłączenia licznika do dodatkowych urządzeń, takich jak np. opaski mierzące podstawowe parametry ciała, takie jak tętno. Dzięki temu na liczniku widoczne będą wszystkie podstawowe parametry ciała podczas jazdy.