Pedały rowerowe
Rower jest świetnym środkiem transportowym. Jest bardzo tani w utrzymaniu i najważniejsze jest to, że nie potrzebuje paliwa do napędu, przez co jest ekologiczny. Napędem dla tego pojazdu jest siła osoby kierującej. Obracając pedałami rowerowymi do przodu, napędzają przednią zębatkę, która jest połączona łańcuchem z tylnym kołem. Bez nich jazda jednośladem jest niemożliwa. Służą one również jako podparcie dla nóg podczas jazdy. W niektórych egzemplarzach służą one również do hamowania tylną osią. Wystarczy tylko przekręcić nimi w odwrotną stronę. W motorowerach starszego typu pedały służyły do rozruchu silnika.
Budowa
Pedały rowerowe składają się z platformy i łożyska. Bardzo ważnym elementem urządzenia jest powierzchnia, która zwiększy tarcie butów. Istnieje wiele rodzajów, jednymi z najciekawszych i najskuteczniejszych są takie, które pozwalają na stałe przytwierdzenie do butów rowerzysty. Niektóre zatrzaski pasują do wszystkich typów obuwia, lecz są również specjalnie dostosowane do obuwia szosowego. Najprostszy pedał jest zbudowany z plastiku i małych rowków, które zapobiegają ześlizgnięciu się nogi. Zazwyczaj nie posiadają one zapięcia. Skuteczniejszym rozwiązaniem są metalowe platformy z kolcami. Istotnym elementem jest również łożysko, jego zadaniem jest możliwość utrzymania nóg w pozycji równoległej do podłoża.
Pedały a przełożenia roweru
Służą one do przekazania siły nóg cyklisty na koło. Ilość siły potrzebna do jazdy, jest uzależniona od biegu, na którym porusza się rowerzysta. Im wyższy bieg, tym więcej siły trzeba użyć. W celu poprawy właściwości jezdnych należy pamiętać również o smarowaniu i prawidłowym ciśnieniu w oponach.