Rowery górskie

Rower MTB – składak czy gotowy?

Zakup roweru rodzi zawsze mnóstwo pytań. Oferty w sklepach są coraz bogatsze i sprzedawcy kuszą rozmaitymi promocjami oraz możliwościami finansowania zakupu. Przy zakupie nowego dwukołowca jest nad czym się zastanawiać – marka, kolor, rozmiar ramy, typ amortyzatora, rozmiar kół oraz klasa osprzętu. Ponadto często pojawia się pytanie, czy kupić rower gotowy czy składać we własnym zakresie?
Gotowy rower MTB z reguły jest dostępny natychmiast lub po kilku dniach, można zamówić go też do domu. Jednak warto zapoznać się ze szczegółową specyfikacją części. Wraz z ogólnym wzrostem cen rowerów nie idzie w parze wzrost jakości podzespołów. Producenci stosują rozmaite chwyty marketingowe, wytwarzając nowe nurty w modzie rowerowej, żeby usprawiedliwić zwiększenie cen na rowery MTB.

Rower MTB można też złożyć. Ma to swoje plusy, chociaż nie gwarantuje znacznych oszczędności. Samodzielny wybór podzespołów umożliwi skompletowanie trwalszych części, niż te które są stosowane w rowerach gotowych. Można też sięgnąć po ofertę części używanych dla roweru MTB, które często są o wiele tańsze, co nie oznacza, że są gorsze. Składanie roweru jednak wymaga poświęcenia uwagi i czasu. Wskazane jest zaznajomienie się z podstawą budowy dwuśladów, jak również odrobina wiedzy technicznej. W przypadku składania trzeba zdecydować się, czy składanie będzie odbywało się własnoręcznie czy zostanie zlecone warsztatowi rowerowemu. Ten ostatni sposób wydaje się być bezpieczniejszym, gdyż usługa jest wykonywana przez fachowca.