Odzież rowerowa

Dobór skarpetek na rower – porady

Dobór stroju do jazdy rowerem wielu wydaje się trywialny. I przy krótkiej rekreacyjnej jeździe może i tak jest. Jednak gdy w grę wchodzą długie trasy lub wyczynowa jazda dobrze dobrany strój ma ogromne znaczenie. Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich spodenek czy butów. Za komfort jazdy odpowiadają też inne elementy stroju mające bezpośredni kontakt z ciałem, takie jak chociażby skarpetki. Właśnie dlatego w tym artykule podpowiemy jak wybrać skarpetki kolarskie w tym stylu: https://sprint-rowery.pl/skarpetki-kolarskie

Element stroju, który mam istotne znaczenie

Rowerzyści, nawet amatorzy, którzy spędzają długie godziny na swoich ukochanych dwóch kółkach dość szybko doceniają dobrze dobrany strój kolarski. Jego istotnym elementem nie są jedynie spodenki z tak zwaną pieluchą. Wbrew pozorom równie ważne mogą być też skarpetki, zwłaszcza, że większość osób jeździ rowerem przez cieplejszą część roku, w krótkich spodenkach, z odsłoniętymi łydkami.

Skarpetki kolarskie nie tylko powinny zapewniać komfort termiczny i poprawiać komfort noszenia butów. Dobrze też, jeśli będą chronić nogi przed urazami, czy to ze strony wystających części roweru, czy to przeszkód na drodze.

Dla kolarzy nie mniej istotną kwestią doboru skarpetek jest zachowanie dobrego stylu. Panuje nawet niepisany kodeks doboru skarpetek. Zgodnie z nim skarpetki powinny być wysokie, sięgać niemal połowy łydki, być białe, dopasowane do kolorystyki stroju lub bardzo kontrastowe. Tylko uwaga, skarpetki w podobnym kolorze, ale jednak nie tym samym uznawane są za strój w bardzo złym stylu.

Jak kupić dobre skarpetki kolarskie?

Dobre skarpetki kolarskie nie powinny być zbyt grube. Jednocześnie ważne jest by nie tylko zachowywały odpowiedni komfort termiczny, ale również dobrze odprowadzały wilgoć. Właśnie dlatego większość tego typu skarpetek wykonywana jest ze specjalnych materiałów technicznych. Odstępstwem od tej zasady są skarpety dla miłośników jazdy na rowerze zimą. Takie skarpetki wykonywane są najczęściej z wełny merino, która ma wyjątkowe właściwości i ceniona jest właśnie za utrzymywanie ciepła.

Jeżeli zależy nam na tym by skarpetki kolarskie były trwałe, koniecznie trzeba sprawdzić czy posiadają one wzmocnienia w okolicach palców i pięt. Takie wzmocnienia, czyli po prostu nieco grubsza tkanina, zapobiegają zbyt szybkiemu przecieraniu się skarpet. Istotne jest też by skarpetki kolarskie miały dobry ściągać, taki w sam raz, nie za słaby, nie za mocny. Słaby ściągacz będzie powodował ciągłe obsuwanie się skarpetek, zbyt mocny będzie tamował prawidłowy przepływ krwi.

Kupując skarpetki kolarskie warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności niektórych modeli. Szczególnie warte uwagi są kompresyjne skarpetki, ale takie, które zawierają tylko wstawki kompresyjne. Takie wstawki dodatkowo wspierają mięśnie i stawy, co może uchronić przed niektórymi urazami, a z całą pewnością opóźnia pojawienie się uczucia zmęczenia podczas jazdy. Odradza się jednak zakup typowo kompresyjnych skarpetek, zwłaszcza na letnie wojaże. Takie skarpetki nie dość, że kiepsko wyglądają, to jest w nich strasznie gorąco.